Förgylld, bronserad och bemålad. Rak. Överstycke med skuren bladranka samt antikiserande medaljong. Band- och pärlstav. Höjd 125, bredd 55 cm.
Senare glas. Krön saknas. Slitage, färgbortfall, ställvis kredering/förgyllningsbortfall.