Karmstol av bonat lövträ med skuren dekor. Rygg och sits med rottingklädsel. Lös sittdyna, fast stoppade armlän. Sitthöjd ca 50, höjd 92 cm.
Renoverad, bonad. Lagningar och slitage. Maskstungen.