EVA JANCKE BJÖRK, lockurna, fajans, Bo Fajans, 1943-53.
Blåvit dekor av fiskar, mm bland sjöväxter. Stämplad Bo Fajans Sweden och signerad Bo 3420 AK EjB. Höjd 51 cm.
Fotringsnagg. Limmad lockknopp. Krackelyr.