Fanerat samt delvis solid mahogny. Sargen med låda. Skivan med uttag för spelmarker. Längd 85, bredd 42-84, höjd 75-77 cm.
Kompletterat. Smärre skador, slitage och lagningar.
Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling.