Diverse på auktion just nu
Trä med svärtade detaljer. Svarvad form, på rund fot med tre kulfötter. Mässingshandtag. Diameter 35, höjd 42 cm.
Metallinsats saknas. Instabil. Slitage. Torrsprickor. Lagningar.
Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling.