Lock med fasettslipat glas. Målat. Dekor av intarsia. En låda. Invändigt klätt med textil. Längd 30. Bredd 21. Höjd 10 cm. Nyckel finns.
Slitage. Smärre skador.
Lars-Yngve Johanssons samling.