Gammalslipade och åttkantslipade diamanter, totalt ca 0,14 ct. 18K guld, skruv stämplade 18K, otydlig namnstämpel, Stockholm 1937. Höjd 3 cm. Odlade pärlor diameter ca 6,5 mm. Vikt 3 gram
Smärre bruksslitage. En skruv lite sned.