Diamant 3,11 ct enligt gravyr. Ca Top Cape/Pique. Skena stämplad. BJA, Anderssons Guld Bengt J Stockholm. 18K guld. Ringstorlek 17. Vikt 11,3 gram.
Diamant med inneslutning/ spaltning på sidan. Slitage på skena.