Fällbord med skiva från tidigt 1800-tal fanerad med alrot. Fyrdelad fot från 1800-talets slut. Längd ca 88, bredd ca 88, höjd ca 75 cm.
Skador, slitage, lagningar. Skiva från tidigt 1800-tal, fot från 1800-talets slut.