Så kallade Bellmanstolar. Stommar av betsat lövträ med skuren dekor. Lösa stoppade sitsar. Sitthöjd ca 50, höjd ca 87 cm.
Renoverade och kompletterade. Smärre skador, slitage och lagningar, förstärkningar.