Ljuskrona med stomme av mässing, behängd med slipade glasprismor. För fyra ljus, en ljuspunkt. Diameter ca 52, höjd ca 74 cm.
Smärre skador och slitage, prismor med smärre nagg. Ej funktionstestad.