Brickan signerad "Rörst 21/7 64, 42 RB H". Dekor i manganviolett. Mahognyfanerat underrede från 1800-talet. Längd 90, bredd 63, höjd 77 cm.
Bricka lagad med retuscher och senare påmålade motiv. Underrede med fanerbortfall.