Två målade och bronserade taburetter med skuren dekor och fast stoppad sits. Sitthöjd ca 46 och 49 cm.
Den sengustavianska taburetten med skador, lagningar och slitage, förstärkningar och senare målning. Den andra med smärre slitage och lagningar.