Målad baljfåtölj med skuren dekor och fast stoppad sits och rygg. Signerad med plakett Axel Johansson möbelverkstäder Falun samt daterad "30 IX 26". Sitthöjd ca 48, höjd 86 cm.
Slitage. Repor. Märken. Färgbortfall. Fläckar.