BÖHLMARKS LAMPVARUFABRIK, taklampor, ett par, Swedish Modern, omkring 1938

Stomme av mässing, totalt nio ljuspunkter i två etage, två blästrade glasskärmar, tillverkade vid Pukebergs glasbruk, diameter 44 cm, total höjd ca 108 cm.

Slitage, sprickor, nagg, avslag.

Sune Ambrosiani, Pukebergs Glasbruk 1871-1946, Minnesskrift utgiven av styrelsen för AB Arvid Böhlmarks lampfabrik, Stockholm 1946, se snarlik modell "krona, dubbelblästrat glas, kröjslad dekor, år 1938" avbildad pl. XLVII.

Klubbat pris
750
68
72
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (10 bud)
4 jul 2019 18:52
750 SEK
5
4 jul 2019 18:51
700 SEK
4 jul 2019 18:50
650 SEK
5
4 jul 2019 18:49
600 SEK
4 jul 2019 18:49
550 SEK
5
4 jul 2019 18:49
500 SEK
4 jul 2019 18:47
450 SEK
3 jul 2019 20:24
400 SEK
3 jul 2019 9:13
350 SEK
2 jul 2019 14:22
300 SEK
Kontakt
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Kundservice

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
+358-9-668 91 10

Kundservice

729. Carl Larsson, Fyra teckningar föreställande konstnärens dotter Lisbeth i ateljén.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
26 000

24 000

22 000

20 000

19 000

18 000

17 000

26 000 SEK