ANDERS PEHRSON, taklampa, "Crystal", Ateljé Lyktan, 1900-talets senare del.
Yttre skärm av klarglas. Inre skärm av perforerad mässing, invändigt vitlackerad. Etikettmärkt. Höjd ca 43,5, diameter 32 cm.
Ej funktionstestad. Slitage.