Bladformad stämpel, 9x8 cm. Sköldformad amulett, 5x4 cm. Kvadratisk amulett, 3x3 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Bucklor.
Finsk privatsamling
Jämför Oppi Untracht, Traditional Jewelry of India, Abrams 1997, s. 110-111.