PHILIP ARCTANDER, tillskriven stol tillverkad på licens av Sune Johanssons möbelfrabrik Nässjö 1950/60-tal
Fast stoppad djuphäftad sits och rygg, svängda armstöd, sitthöjd ca 40 cm
Obetydligt ytslitage. Senare klädsel.