MÄRTA BLOMSTEDT, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Fast stoppad klädsel. Kulfötter. Bredd 103 cm. Sitthöjd ca 36 cm. Totalhöjd ca 94 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Skador på klädseln.