TAPIO WIRKKALA, BRICKA, del av serveringsvagn 3980 av Aulis Leinonen och Tapio Wirkkala för Asko, formgiven 1959.
Ställyta i rytmfaner, laminerad björk. 50,5x42 cm. Numrerad.
Rödmålade initialer på undersidan. Smärre åldersrelaterat slitage.