Mattor på auktion just nu
1900-talets första tredjedel. Orangefärgad botten med polykroma medaljonger och geometriska mönster. Bred brunmelerad bård med ranka.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, skador, hål. Sidorna med trampveck.