Keramik & Porslin på auktion just nu
Förgylld kant, bräm med Tsar Alexander II:s monogram. Undertill i grönt Nikolaj II:s monogram under glasyren, daterat 1909. Diameter 22 cm.
Retuscherad lagning i kanten.