Fashion på auktion just nu
Spännets diameter 70 mm. Bältets längd 63-89 cm. Bredd 40 mm.
Ställvis slitage.
Förlagan till bältesspännet är lejonspännet från 800-talet som hittats i Ylipää i Lieto.
Källa: Kalevala Korus bildarkiv.