Hängets höjd 30 mm. Kedjans längd 58 cm. Vikt 10,9 g.
Åldersrelaterat slitage.
Modellen tagen från en kedjebärare från 1000-talet som hittats i Tyrkkölä i Nokia.
Källa: Kalevala Korus bildarkiv.