Hängets diameter 50 mm. Kedjans längd 70 cm.
Obetydligt ytslitage.
Förlagan till hänget är från innan Finlands kristnades (före 1100-tal) och är en skyddande symbol.
Källa: Kalevala Korus bildarkiv.