Invändigt förgyllt. Driven och ciselerad dekor, fyra volutformade fötter. Lock på gångjärn. Bredd 12 cm, djup 10 cm, höjd 9,5 cm. Vikt 219 g.
Senare gravyr i kartuschen framtill. Åldersrelaterat slitage.