Nils Emil Lundström och Ruben Rising, vas, porslin, jugend, Rörstrand, tidigt 1900-tal.
Delvis genombruten dekor av kastanjer och kastanjeblad, dekor i underglasyrfärger. Signerad Rörstrand NL i grönt, ristat RR samt nummer. Höjd 31 cm.