Folke Bensow, trädgårdssoffa, Näfveqvarns bruk, 1900-talets mitt
Stomme i gjutjärn, sibirisk lärk, längd ca 200 cm, sitthöjd ca 43 cm.
Renoverad. Smärre slitage.