Apoteksdisk / skänk, Sagu Finland, tidigt 1900-tal.

På ömse sidor gul- och svartmålad skänk, svartmålat plan med infälld vitrin. Ena långsidan med fyra draglådor och tre hyllinredda skåputrymmen. Ett skåp åtskilt. Längd 180 cm + 37 cm, djup 51 cm, höjd 89 cm.

Senare målning, färgbortfall. Åldersrelaterat slitage.

Sagu fick apotekstjänster fr o m år 1905 då Paimio apotek öppnade en filial i byn. Ett eget apotek öppnades år 1919. På apotekets hemsida syns bilder på möblerna i sin ursprungliga användning, Sauvon Apteekki, "Tietoja meistä" (Fakta om oss).

Klubbat pris
364
4 008
387
Utropspris
200 EUR
Budhistorik (23 bud)
17 jul 2022 16:47
364 EUR
5
17 jul 2022 16:47
345 EUR
5
17 jul 2022 16:46
344 EUR
17 jul 2022 16:45
324 EUR
5
17 jul 2022 16:45
304 EUR
17 jul 2022 16:45
300 EUR
5
17 jul 2022 16:44
280 EUR
17 jul 2022 16:43
260 EUR
5
17 jul 2022 16:43
242 EUR
5
17 jul 2022 16:42
240 EUR
17 jul 2022 16:42
220 EUR
5
17 jul 2022 16:42
200 EUR
17 jul 2022 16:42
190 EUR
5
17 jul 2022 16:42
180 EUR
17 jul 2022 16:38
170 EUR
17 jul 2022 16:23
160 EUR
17 jul 2022 16:22
150 EUR
17 jul 2022 16:22
140 EUR
17 jul 2022 16:21
130 EUR
17 jul 2022 16:21
120 EUR
12 jul 2022 9:08
110 EUR
9 jul 2022 21:15
100 EUR
9 jul 2022 12:16
50 EUR
Kontakt
Nan Munsterhielm-Jarjis
Helsingfors
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Kundservice

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
+358-9-668 91 10

Kundservice

649. Carl Milles, "Lek med fiskar".
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
85 000

80 000

75 000

70 000

65 000

60 000

85 000 SEK