Allmoge på auktion just nu
Träbord med kopplade ben samt kalkstensskiva. Längd 123 cm. Bredd 78 cm. Höjd 80 cm.
Senare stenskiva. Slitage. Ställvis maskstungen. Torrsprickor. Ställvis skador i träet.
Från en släktgård på södra Gotland.