Skål med konturerad kant med skuren cirkeldekor. Diameter 18.5 cm.
Slitage. Mistor. Ett mindre nagg.
Inköpt som gåva i 40-årspresent till nuvarande ägares far år 1959 på Nordiska Kompaniet, Stockholm.