Spiralformad stomme av mässing behängd med stavprismor i glas. För fem ljuspunkter. Höjd 45 cm. Prismornas längd 28 cm.
Ej funktionstestad. Vissa prismor med nagg. Smärre slitage. Två extra prismor medföljer.