Kaskformad såskanna med uppsvängd hänklen, på fyrkantig fot. Dekor av pärlstav. Delvis förgylld. Höjd 15,5 cm. Vikt: 220 gram.
Handtaget är löst i övre fästet. Märken. Fläckar efter etiketter. Smärre slitage.