Koppar med fat, dekor i underglasyrblått med motiv av flodlandskap. Delvis förgyllda. Kopparnas höjd ca 5-7,5 cm, fatens diameter ca 12,5 cm.
Ett fat med spricka vid kanten, ett fat med sprickor i botten. Smärre obetydliga nagg på fat. Slitage.