Maija Heikinheimo, fåtöljer, ett par, modell 279, Asko 1930-tal.
Målad björk, fast klädsel. Bredd 60 cm. Sitthöjd ca 45 cm. Totalhöjd 80 cm.
Åldersrelaterat slitage. Senare klädsel. Senare målning.