Mattor på auktion just nu
sk. Längelmäki rya. I mitten finns ett sporrhjul och ett vågigt band. Den inre bården är dekorerad med hjärtan och trianglar.
Åldersrelaterat slitage. Skador. Delvis förstärkt och lagad. Saknar ställvis lugg.