Balusterformade med dekor i underglasyrblått av fåglar och blommor. Lock krönta av fohundar. Höjd 32 cm.
Krackelyr. Glasyrmistor. Bränningssprickor. Fotringsnagg. Fläck. Det ena locket med nagg/skada.