Svenskt barock skrivbord gjord vid 1600-talets slut/1700-talets början. Mahognyfanerad med intarsia lister. Hurts övre del med 6 lådor och lucka. Nedre delen med skåp samt lådor. Kulfötter och bronsbeslag. Bredd 119 cm, höjd 94 cm, djup 60,5 cm. Renoverad.