UTAN TITEL.
Sign. -74. Färgetsning, Artistic HC X/XXXIII, 43,5x61,5 cm.
Zao Wou-ki, kinesisk-fransk bildkonstnär född i Peking, Kina. Han studerade måleri vid School of Fine Arts i Hangzhou. År 1948 flyttade han till Paris. Wou-kis konst är att betrakta som abstrakt expressionistisk med en viss påverkan av impressionism. Han målar med starka färger och i stora format och har skapat en rad diptyker och triptyker.