Ryssland. Förgylld brons, empirestil 1800-talets slut.
Signerad Br. Vishnevskie. Kannelerad pelare på tredelad fot med lejontassar. Trekantsformad bas med skurna akantusblad. Höjd 65 cm. Senare elektrifierad och ny skärm.
I bottnen otydlig röd inventarienummer.
Igor Sychev ”Russian Bronze” s. 208, 211.