Av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk. Förgylld och bronserad. Rikt skuren dekor med genombrutet krön, rosett och blomgirlanger. Nedre delen med blommor. Signerad IÅ med Stockholms hallstämpel troligen daterad 1785. Dekorskador. Höjd 123 cm, bredd 50 cm.