295
573667

SPEGEL.

Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
16 500 - 22 000 SEK
1 600 - 2 130 USD
Klubbat pris
1 800 EUR
SPEGEL.

Av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk. Förgylld och bronserad. Rikt skuren dekor med genombrutet krön, rosett och blomgirlanger. Nedre delen med blommor. Signerad IÅ med Stockholms hallstämpel troligen daterad 1785. Dekorskador. Höjd 123 cm, bredd 50 cm.

854. Francis Newton Souza, Porträtt av en man.
Utropspris
1 500 000 - 2 000 000 SEK