CANALETTO, HANS EFTERFÖLJD, VY ÖVER CAMPO DI SAN GIOVANNI E PAOLO.
1700-tal. Olja på uppfodrad duk 50x73 cm.
Christie's; såld 7 Oktober 1949 Lot 143 (som Guardi); inköpt av Mr. J. G. Links (expert på Canaletto); dödsbo Mr. J.G Links (1904-1997).
Simon Dickenson Ltd. 58 Jermyn St.London