VENNY SOLDAN-BROFELDT, BARN PÅ STRANDEN.
Sign. Olja på duk 48x35 cm.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.
Vendla ”Venny” Soldan-Brofeldt var en finländsk bildkonstnär född i Helsingfors. Hon studerade vid Finska Konstföreningens skola i Helsingfors, vid Stieglitzska skolan i Sankt Petersburg samt i Paris. Soldan-Brofeldt målade främst realistiska landskap och genremålningar men även en del porträtt, bland annat föreställande Hanna Hirsch Pauli.
Läs merPå grund av en teknisk orsak gick det inte att logga in. Vänligen undersök din Internetuppkoppling.