För tre ljus. Rund sockel, balusterformat skaft. I mitten en dubbelörn. Löstagbara ljusarmar med stiliserade griphuvuden. Ej signerade. Höjd 40,5 cm.
Sedvanligt slitage.
Jämför med ett identiskt par sålda på Bukowskis auktion F156 nr 41.