Fanerad med olika träslag, dekor av intarsia. Tre lådor, beslag av mässing. Skiva av kalksten. Bredd 74 cm. Djup 41 cm. Höjd 79,5 cm.
Fanerskador. Repor. Torrsprickor. Smärre skador. Restaurerad/kompletterad. Senare lås. Skivan lagad.