Helsinki Design + Contemporary Art F201

290 föremål
SKÄNK, Finland 1930-tal.
SKÄNK, Finland 1930-tal.
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GEORG JENSEN, SKRIN, silver, 195B, Köpenhamn 1919.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
LAURI LAINE, UTAN TITEL.
LAURI LAINE, UTAN TITEL.
Klubbat pris
850 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
SIRPA SÄRKIJÄRVI, "OBSERVATÖR".
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, Soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, bordslampa, modell 100, Haimi, 1960-tal.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, signerad Kaipiainen Rörstrand.
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
MARIKA MÄKELÄ, "MÅLNING".
MARIKA MÄKELÄ, "MÅLNING".
Klubbat pris
7 250 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
TAPIO NYYSSÖNEN, "FALLANDE ÄNGEL".
Klubbat pris
1 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A331, Valaistustyö.
Klubbat pris
4 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris
1 210 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
NINA ROOS, "UNTITLED".
NINA ROOS, "UNTITLED".
Klubbat pris
2 200 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, vas, "Savoy" signerad Karhula 22 IX 37.
Klubbat pris
4 202 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
TUOMO SAALI, "MELANKOLI".
TUOMO SAALI, "MELANKOLI".
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
LEA ESKOLA, Finska handarbetets vänner. Ca 162x115 cm.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "SKYDD".
KRISTIAN KROKFORS, "SKYDD".
Klubbat pris
680 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PEKKA PITKÄNEN, UTAN TITEL.
PEKKA PITKÄNEN, UTAN TITEL.
Klubbat pris
440 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA modell A331, "Bikupa", Valaistustyö.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 5010, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
740 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MARIANNA UUTINEN, UTAN TITEL.
MARIANNA UUTINEN, UTAN TITEL.
Klubbat pris
1 800 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
HELENA TYNELL,  flaska "Solflaskan" Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RUT BRYK, VÄGGRELIEF, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris
6 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
CRIS AF ENEHIELM, "BÄSTISAR".
CRIS AF ENEHIELM, "BÄSTISAR".
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
TIMO SARPANEVA,  glasskulptur, signerad Timo Sarpaneva, Iittala -84 C.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAUL OSIPOW, UTAN TITEL.
PAUL OSIPOW, UTAN TITEL.
Klubbat pris
880 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj,  "Karusell", Haimi 1970-tal.
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ANNE TOMPURI, "LANDSKAP (UGGLOR)".
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 333 Valaistustyö.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
SOFFA, 1900-talet mitt.
SOFFA, 1900-talet mitt.
Klubbat pris
370 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND "Bali", 14K guld. Lapponia 1975.
Klubbat pris
1 202 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, golvlampa, Metallimestarit 1970-tal.
Klubbat pris
1 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, matbord H94, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ERIC HYNYNEN, "GANG".
ERIC HYNYNEN, "GANG".
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9211, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris
9 100 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
DORA JUNG, löpare, "Viol", signerad DJ. Tidigt 1960-tal.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
PAAVO TYNELL, takkrona, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 210 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/5, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 900 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PEKKA WALLIANDER, olja på duk, signerad och daterad 2011.
Klubbat pris
590 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Mariehand", 14K guld, Lapponia 1968.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
NINA ROOS, "TYCKTES HON VARA".
Klubbat pris
445 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
RUT BRYK, relief, "Fönster", signerad Rut Bryk. 1980-tal.
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAUNO ANTERO POHJOLAINEN, TÄYSI MALJA,
Klubbat pris
640 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
MAARIA MÄRKÄLÄ, UR SERIEN "JAG HAR MÅLAD LJUS".
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Klubbat pris
2 300 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
HELKY JUVONEN, HALSBAND, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1972.
Klubbat pris
1 850 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, gungstol, "A509", Avarte 1980-tal.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
PAUL OSIPOW, UTAN TITEL.
PAUL OSIPOW, UTAN TITEL.
Klubbat pris
7 400 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, modell 1953, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 250 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
IMPI SOTAVALTA, RYA, 1931. Ca 140x110 cm.
Klubbat pris
410 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
MARIKA MÄKELÄ, "STIGANDE MELODI".
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
Klubbat pris
3 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
JANNE RÄISÄNEN, "A.R.".
JANNE RÄISÄNEN, "A.R.".
Klubbat pris
440 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
MAARIA MÄRKÄLÄ, UR SERIEN "JAG HAR MÅLAT LJUS" (GRÖN).
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR

29. Sekretär, tillskriven Johan Fredric Wejssenburg d.ä. (mästare i Stockholm 1795-1837), Sengustaviansk.
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
18 000

17 000

16 000

15 000

14 000

13 000

12 000

11 000

18 000 SEK