Invändigt förgyllda, knoppar i pärlemor. Kaffekannans höjd 20 cm. Sockerskålens bredd 18,5 cm. Sammanlagd vikt 1389 g. Lettiska stämplar 1922-40.
En benisoleringsring saknas i hänkeln. Åldersrelaterat slitage.