Göran Hongell, cocktailset, 8 delar, modell 5413, Karhula Glasbruk 1930-tal.
Slipad kristall i bärnstensfärg. Karaff, höjd 25,5 cm. Dricksglas, höjd 10 cm. Bricka, diameter 29 cm.
Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.