Invändigt förgyllda. Sockerskrinets lock på gångjärn, bredd inkl hänklar 16,5 cm, höjd ca 12,5 cm. Mjölkkannans höjd 10 cm. Sammanlagd vikt 1033 g.
Smärre åldersrelaterat slitage. Obetydlig buckla i mjölkkannan.