Alfred William Finch, fat, ett par, Iris, kring år 1900.
Blå- och vitglaserad rödlera. Signerade IRIS Finland. Bär även La Maison Moderne-stämpel. Diameter 11,3 cm.
Åldersrelaterat slitage. Det mörkare fatets kanter med smärre glasyrbortfall.